JAK VYBRAT SPRÁVNÝ BIČ
DÉLKA:
Nejprve se rozhodněte k čemu budete zvolený bič používat.
Optimální délka na ovladatelnost je 2,5 – 3m. Takový bič má ideální dynamiku pro začátečníka a nejširší škálu využití.
Pro práskání dvěma biči součastně (párové biče) zvolte délku 2,10 – 2,70m
Pro trefování cílů je optimální bič 2,7 – 3,5 m.
Pro omotávání cíle 3,5- 5 m.
Pokud se budete chtít věnovat ovládání biče opravdu naplno, zjistíte, že budete potřebovat víc bičů různých délek.
Platí čím delší bič, tím vyžaduje větší zručnost
Biče, delší než 6 m jsou téměř nepoužitelné.
MATERIÁL:
Kůže je tradičním materiálem a má skvělé vlastnosti. Nejlepší, ale také nejdražší jsou biče z klokaní a z jelení kůže především pro pružnost, pevnost, ohebnost a trvanlivost. Ostatní kůže jsou méně kvalitní až nevhodné.
Lze také doporučit kvalitně pletené nylonové biče zejména pro jejich odolnost vůči vodě. Nejsou ovšem tak pružné a ohebné. Jejich výhodou je i nižší cena.
Čím je bič hustěji a jemněji pletený, tím je kvalitnější.
Záleží i na množství řemínků. Dostatečně kvalitní jsou biče aspoň 12ti řemínkové. Nejkvalitnější jsou biče pletené z 36 řemínků.
Někdo dává přednost bičům s vestavěnou rukojetí (častější americký typ – býkovec), někdo biči s rukojetí oddělenou od těla biče poutkem (australský typ).
Důležitá je rovněž váha biče, lépe se práská s těžším bičem, ale neměl by nás brzy unavit a ,, tahat z ruky“.
!!! BIČE !!!
KOŽENÝ BIČ
- JELENÍ KŮŽE
- ORIGINÁLNĚ VYPLÉTANÉ KUSY
- 12 ŘEMÍNKŮ - CCA 220cm
- NA VÝBĚR RŮZNÉ BAREVNÉ KOMBINACE
CENA : 4000,-Kč
KONTAKT
KOŽENÝ BIČ
- JELENÍ KŮŽE
- JEDINÝ ORIGINÁLNĚ VYPLÉTANÝ KUS
- 24 ŘEMÍNKŮ - CCA 250cm
CENA : Prodáno
KONTAKT
KOŽENÝ BIČ
- JELENÍ KŮŽE
- JEDINÝ ORIGINÁLNĚ VYPLÉTANÝ KUS
- 16 ŘEMÍNKŮ - CCA 270cm
CENA : 4800,-Kč
KONTAKT
KOŽENÝ BIČ
- JELENÍ KŮŽE
- JEDINÝ ORIGINÁLNĚ VYPLÉTANÝ KUS
- 12 ŘEMÍNKŮ - CCA 250cm
- AUSTRALSKÝ TYP (oddělená rukojeť)
CENA : 3500,-Kč
KONTAKT
NYLOVÝ BIČ
- JEDINÝ ORIGINÁLNĚ VYPLÉTANÝ KUS
- 12 ŘEMÍNKŮ - CCA 220cm
- NA VÝBĚR RŮZNÉ BAREVNÉ KOMBINACE
CENA : 2500,-Kč
KONTAKT
NYLOVÝ BIČ
JEDNOBAREVNÝ
(vhodný např.na táborové soutěže)
12 ŘEMÍNKŮ - CCA 240cm
CENA : 2000,-Kč
KONTAKT
NYLOVÝ BIČ
JEDINÝ ORIGINÁLNĚ VYPLÉTANÝ KUS
16 ŘEMÍNKŮ - CCA 230cm
CENA : 2500,-Kč
KONTAKT
SPOKOJENÍ MAJITELÉ NAŠICH BIČŮ
Dobrý den. Včera jsem s Vámi telefonicky objednával bič a dnes už ho držím v ruce. Nečekal jsem,že to bude tak rychlý.Odpoledne ho vyzkouším a určitě budu spokojený. Mimochodem,máte můj obdiv.Je to nádherná ruční práce.Jen tak dál a přeji vám spousty spokojených zákazníků.
Dnes jsem konečně měl čas,místo i světlo na to, abych vyzkoušel jeden z místních nylonových... Musím říct, že paráda. Děkuji a budu sem odkazovat každého případného zájemce.
Mám už druhej bič a jsem hodně spokojenej. Kvalitní práce,servis, záruka.J.
Dobrý večer, děkujeme za bič. Dorazil v pořádku a je moc krásný.
NĚCO MÁLO O BIČÍCH
HISTORIE BIČŮ
První biče vznikly již v neolitu a sloužily k lovu a chovu zvířat. Ve starověku se bič začal využívat i jako nástroj určený k trestání a posléze i mučení lidí. V této době také došlo k využití biče jako nástroje, kterým lze lidi (otroky) donutit k rychlejší práci.
Ve středověku se bič mimo zemědělství prosadil především v námořnictví , kde právě pomocí biče nutili dozorci galejníky k vyšším výkonům. Dále se pomocí biče vyslýchali odsouzenci.
Bič se někdy používal též jako magický nástroj. Práskáním biče se lidé snažili odehnat mračna a nepřízeň počasí.
Bič je ruční pracovní nástroj, určený k ovládání dobytka. Biče se vyráběly prakticky po celém světě a podle způsobu užití vznikaly biče různé délky. Tím docházelo ke vzniku různých specializovaných bičů, které se pak vyvíjely nezávisle na ostatních druzích biče.
V dnešní době se bič především v Evropě, stává spíše sportovním náčiním. Prakticky se v Evropě využívají pouze biče určené k výcviku šelem v cirkuse či koní. V ostatním světě je využití biče při pastevectví daleko rozšířenější, to platí nejen pro rozvojový svět, ale i např. pro USA.
ROZDĚLENÍ BIČŮ
Biče lze dělit podle několika základních vlastností, ani jeden z těchto způsobů není zcela vyčerpávající a ani jeden z těchto způsobů nepřevládá nad jiným. Vzhledem k délce používání biče a množství vzniklých bičů a jejich odlišnosti je nemožné najít nějaké přesné rozdělení. Nejčastěji bývají biče děleny podle konstrukce biče, způsobu, jak je bič používán, druhu ovládaného zvířete. Za méně častá dělení lze považovat např. dělení podle doby nebo místa vzniku, podle tvaru, způsobu výroby, materiálu nebo zdobení, atp., ačkoliv pokud se hovoří o určité skupině bičů, uplatňují se zpravidla právě tato dělení.
Bič se skládá z pevné části (bičiště) a volné části - těla biče. Pod pojem bič ale spadají i nástroje, u nichž jedna z částí není přítomna - parkurový bičík je tvořen pouze velmi pružným bičištěm (tenký kožený plátek na konci, zvaný hlídač, energii úderu nepřenáší), „hadí“ honácké biče naopak bičiště nemají vůbec.
PROČ BIČ PRÁSKÁ
K charakteristickému prásknutí biče dochází, pokud koneček těla biče překoná rychlost zvuku – 332 m/s a vyvolá rázovou vlnu , nastává pak tzv. akustický třesk - prásk. Podobný efekt ovšem mnohem silnější slyšíme, když tryskové letadlo dosáhne nadzvukové rychlosti.Bič je tak první a nejstarší lidský nástroj schopný překonat rychlost zvuku.
KONSTRUKCE BIČŮ
Rukojeť biče
Rukojeť biče je ze dřeva, rákosu, nebo z kovové trubky. Jejich délka a průměr je dán druhem biče.
Americký bič má poměrně krátkou rukojeť (20-30 cm) a poměrně tuhý přechod mezi pevnou a ohebnou částí biče.
Australský dvoudílný bič má poměrně dlouhou rukojeť (40-70 cm) a je spojen s tělem biče kloubem nebo poutkem.
Tělo biče
Tělo biče je složeno z jádra , vrchního opletu , nástavního řemínku a práskačky. Duše je u bičů velmi důležitá. Dává jim váhu, pružnost, udává jejich tloušťku a ovlivňuje spolu s rukojetí i jejich ovladatelnost. Mezi výrobci je jeho složení a výrobní postup nejvíce střežené tajemství. Dává totiž biči jeho vlastnosti.
Řemínkový vrchní oplet drží pohromadě jádro biče a dává biči finální ohebnost a vzhled. Důležitý je počet řemínků v opletu biče. Platí, že z čím více řemínků je bič pleten, tím je kvalitnější.
Dále se pak bič skládá z nástavního řemínku dlouhého 70 – 90 cm, ten může být z jednoho kusu nebo ze dvou spojených řemínků, první je o něco masivnější a na něj je napojený o něco slabší koncový nástavní řemínek.
Na úplném konci biče je pak práskačka, která vydává vlastní akustický třesk (bang). Na výrobu práskačky se nejčastěji používají umělohmotné tenké provázky, které se skrucují, nebo splétají.
JAK OVLÁDAT BIČ